Символіка геометричних орнаментів

Протягом усього свого життя люди отримують потрібну їм інформацію та знання із різних джерел. І чи не найбільшу кількість цих знань приховують в собі саме знаки, символи, різноманітні образи, літери, цифри і т.д., з яких творяться мова й пісні, формуються обряди і традиції, складаються орнаменти вишивки тощо.

Символи, знаки й орнаменти в цілому – це своєрідна книга про життя та вірування наших предків, написана універсальною мовою міжкультурного спілкування. Таким чином люди тих часів виражали свої думки, своє світосприйняття та перші спроби пізнати світ та вплинути на таємні й непізнані сили природи.

В теперішній час наше буття прикрашають як рослинні, так і сюжетні орнаменти вишивки. Та найдавнішими орнаментами, створеними людством, є геометричні, які своїм корінням сягають доби первісності. Перші орнаменти були далекими від тих, що звикли бачити, і мали вигляд поодиноких знаків, графем, піктограм.  До часу, коли ці знаки стали утворювати складні ритмічно повторювані узори, орнаменти пройшли різні етапи розвитку й перетворень.

Рушник із геометричним орнаментомГеометричні орнаменти виникли на основі графічних символів, що мали практичне значення в житті людей: вони передавали релігійне світосприйняття та використовувались задля магічного впливу на умови свого існування та на світ загалом. Також в своїх малюнках людина фіксувала й передавала різну інформацію майбутнім поколінням. Велика кількість елементів та сюжетів орнаменту являли собою обереги, що призвані були захищати їх носія від темних сил; багато символів здатні стерти тонку грань між темним світом (Навь) та світлим (Правь); деякі являли собою пряме звернення до богів або до тих чи інших сил природи.

З часом первинний, магічний, зміст графічних зображень було втрачено і малюнки стали сприймати, в першу чергу, з естетичної точки зору, як прикрасу. Та в наш час, хоч він і досить матеріалізований, все більше людей цікавиться древніми духовними символами та їх значенням. Стосується це і знаків,  з яких складаються геометричні орнаменти української вишивки .

Найбільш поширеними мотивами геометричних орнаментів є ромби, трикутники, квадрати, кола, хвилясті лінії, зигзаги,меандри, шеврони та різноманітні їх поєднання, з яких утворюються комбіновані мотиви.

Ромби в орнаментахРомб символізує Матерію у динаміці. З духовної точки зору ромб – це «душа в окрасі» (за С.Верговським). Здавна цей знак вважають символом родючості, запліднення; символ жіночого начала в природі – Матері-Природи. В орнаменті цей символ зображується у вигляді ромба з гачками на верхній та нижній вершинах. Цей знак це називають «ромб-жаба».

Символ засіяного поляРомб із крапками найчастіше трактують, як знак засіяного поля. А ще його вважають одним із символів запліднення. Його досить часто можна було зустріти на одязі жінок (включаючи весільне вбрання), що перебували у шлюбі перший рік. Запліднення та народження дитини вважалось основним у шлюбі. Тому свої побажання та прохання про це фіксували на сорочці.

Ромб із крапками, на кінцях якого присутні хрести, — це знак розповсюдження блага на чотири сторони.

Символ вогнища або вівтаря

Ромб, сторони якого по кутках продовжені, а середина – відмічена (його ще називають «ромб-репях» або «мала решітка»), — означає зруб, адже саме так укладались балки при будівлі хати. А ще символізує огороджену територію з вогнищем або вівтарем. Це місце перебування наших пращурів.

Перехрещений ромб – давній знак, що позначає землю – поле, ділянку, які можуть давати врожай.

Символ ДушіРомб із продовженими лініями зверху, що нагадують крила, — це символ Душі, і він дуже схожий на птаха. Оскільки Душа – це згусток позитивної енергії з крилами, то й кількість пір’їн має відповідати сакральним числам (3,4,5,7,12). Вогонь душі у вишивці позначали червоними чи різнокольоровими крапками.

Символ достатку, благополуччяКвадрат, як і ромб, символізує Матерію. Та на відміну від ромба, що відображає Матерію у русі, квадрат – стійка фігура, яка позначає статичну Матерію. За допомогою квадрата зображають Землю, тому він є символом достатку, багатства, благополуччя. А поділ квадрата хрестом на чотири частини – це духовний знак родючості, плодючості.

Трикутник – символ вогню, який дещо нагадує собою язик полум’я. Також  це один із символів Трійці. Трикутник, вершина якого спрямована догори, — знак Духа, а зображений вершиною донизу – символ Матерії.

Трикутники, що доторкаються вершинами один до одного, нагадуючи «пісочний годинник», символізують Світ та Антисвіт. А місце їх дотику є своєрідним місцем переходу із одного світу до іншого. Інколи між трикутниками зображають лінію, що зветься «Кільцем Великого Світіння», яка символізує дзеркало, в якому один світ віддзеркалюється в іншому і навпаки.

Трикутники, розділені поясомТрикутники, які прилягають один до одного основами, утворюють ромб, про значення якого ми зазначали раніше. Та у випадку, коли ці трикутники розходяться і між ними утворюється проміжок (поясок), який в народі називають «колодязь», то таке зображення трикутників символізує зв'язок між реальним Земним та невидимим Небесним світами.

Шеврони в орнаментахІснують зображення, які своєю формою нагадують трикутники, — це шеврони. Та, на відміну від самих трикутників, шеврони не мають основи. Шеврони, вершини яких дивляться догори, — це символ духовного чоловічого начала, а зображений вершинами донизу – знак матеріального жіночого начала. Жіночі шеврони ще є і уособленням дітородного лона, в якому виношується нове життя.

Також існує версія, за якою трикутники, згруповані попарно, є символом жіночого начала. Такі трикутники символізують собою жіночі груди і означають Велику Богиню – небесну годувальницю.

Восьмикутна зірка - символ духовного переродження Ще однією із конфігурацій трикутника є зірка, що твориться шляхом проникнення одного трикутника в інший. Це можуть бути п’яти — , шести- та семикутні зірки. А восьмикутна зірка (октаедрон), про яку вже йшла мова у попередній статті «Символіка вишитого весільного рушника», утворюється від проникнення одна в одну тригранних пірамід. Хочу додати, що восьмикутна зірка є знаком духовного переродження людини, символізує шлях душі в процесі земного життя людини.

Разом такі зірки означають проникнення Духа в Матерію, є символом Гармонії між духовним світом та світом матеріального, символізують втілення Божого замислу на Землі.

Символ гармонії

До речі, п’яти- , шести- та семикутні зірки, поширені в українських орнаментах, ще мають назву «квіти-зорі». А семикутна зірка ще вважається зіркою магів та астрологів.

Ледь не забула про такий геометричний елемент, як коло. З духовної точки зору, коло – це символ досконалості, зо означає Дух.

Хвилясті лінії - символ ВодиХвилясті лінії та зигзаги досить часто зустрічаються в орнаментах української вишивки. Вони є символом Води: як небесної сфери буття, так і вод «підземного світу».

Крім того, ці знаки можуть означати Змію. (Іншим, більш відомим, символом змії є спіраль). Досить часто символи Води та Змії поєднують в орнаменті разом, що означає захист води змією. А ще існує думка щодо двоїстого пояснення символів «хвилі» (за А.Голаном), згідно якої Змій є представником «підземного світу» та дійсно охороняє воду. Та разом із тим, він і сам являється оберегом і символізує запліднення, є знаком функції чоловічого начала.

Зазначеними вище геометричними мотивами та їх значеннями список найбільш вживаних у вишивці знаків не вичерпується. Тому в другій частині статті ми зупинимося на розгляді тих геометричних мотивів, що символізують природні стихії, зокрема на солярній символіці. Отож – до зустрічі!

Успіху всім!

 

Поделиться

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в ЯндексДобавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>