Символи Сонця у слов'янскій культурі

Серед усього розмаїття стародавніх знаків головними є символи, присвячені Сонцю, Землі та Воді. Найбільш вживаними із них були, та й залишаються до нині, символи Сонця, так звані, солярні знаки. Вони використовувались в культурах народів усього світу. Та найбільш широкого застосування символи Сонця віднайшли у слов’янській культурі, зокрема і в українській.Сонце

В давні часи Сонце відігравало важливу роль у житті людей, які вважали його джерелом усього живого на Землі, мірилом часу та простору. Ці погляди лягли в основу формування філософського світосприйняття древньої людини. Тому знаки Сонця люди наділяли усією силою та магією небесного світила та прагнули закликати його собі на допомогу.

Древні слов'яни вірили в магічну силу Сонця

Солярна символіка, символіка Сонячної стихії та Сонячних світлих Богів Дажбога, Сварога, Хорса, — одна з найсвітліших у слов’янській традиції та асоціюється із ідеальним світом Правь, де правлять закони честі й справедливості. Усі солярні знаки пов’язані із збільшенням та примноженням як духовного, так і матеріального блага людини. Серед цих знаків немає жодного, що міг би зашкодити людини.

На жаль, позитивне значення солярних символів, особливо свастики, було затьмарене історичними подіями початку ХХст., коли нацисти Німеччини присвоїли його в якості свого символу, а згодом – і офіційної емблеми. Фашизм настільки очорнив і скомпрометував знак свастики, що після 1945р. майже усі країни світу відмовились від його використання. Насправді ж, сам по собі знак не має ніякого відношення до страхіть, що коїли фашисти. Більше того, до сумнозвісних подій, знак свастики використовував Петро І та імператриця Олександра Федорівна. А в ХІХст. В Європі було створено Орден свастики. Солярні знаки були зображені на грошових купюрах царської Росії аж до 1923 року. Свастика на грошовій купюріА до 1920р. знак свастики прикрашав нарукавні нашивки на формі червоноармійців.Нашивка на формі червоноармійця

Солярні знаки, як і прямий хрест, мають місце і в християнських релігіях (католицизм, православ’я). Зображення цих символів можна побачити в мозаїці Київського Софіївського собору та в інших розписах храмів; Солярна символіка в мозаїці Софіївського собору в КиєвіМозаїчний пояс в Софіївському соборіна іконі «Богоматір Державна» в одному із храмів Москви;Ікона Божої Матері "Державна"Збільшений фрагмент ікони Божої Матері "Державна"

  вишитими на одежі церковнослужителів тощо.

Солярні знаки, вишиті на одежі церковнослужителів

На щастя, в наш час, використовуючи солярну символіку в різних галузях культури та мистецтва, повертаються до їх первинного позитивного значення: символи Сонця зображують на амулетах, емблемах, малюнках; їх використовують книжкові видавництва та різні історичні клуби тощо. Не позбавлена символів і такий вид декоративно-прикладного мистецтва, як вишивка. У попередніх статях вже неодноразово йшлося про те, що символи у вишивці мають первинне магічне значення. А з точки зору біоенергетики, складені із цих символів геометричні орнаменти – це своєрідне заклинання, оскільки кожний геометричний елемент має свою особливу вібрацію та певним чином впливає на людину й оточуючий світ.

В культурах деяких країн і до сьогодні існує методика впливу символічних геометричних малюнків на людину. Такі малюнки називають мандалами.Мандала Сонця Мандала являють собою цілісність свідомого й підсвідомого, вони є віддзеркаленням людської душі  та з них починається пізнання власного «Я». Такі малюнки використовують у роботі із психічним та фізичним станом людини, а їх позитивний вплив перевірено віками.

Вважається, що у давні часи і в малюнках, і у вишивці застосовувався прийом уподібнення однієї речі іншій. Завдяки такому психологічному прийому бажане може стати дійсним. Гадаю, саме тому серед солярних знаків немає жодного негативного, адже всі вони асоціюються із Сонцем та Світом добра й справедливості, а кожен окремо символ наділений нашими предками світлими думками, бажаннями та намірами.

Дослідження говорять, що у слов’янських племен нараховувалось неменше 144 видів солярних знаків, оскільки число 144 було одним із священних чисел давньої культури та означало повне коло вічної круговерті. До вашої уваги незабаром будуть представлені найбільш відомі та вживані Сонячні символи.

Успіху всім!  

 

 

 

Поделиться

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в ЯндексДобавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>