Призначення українського вишитого рушника

 Із розвитком суспільства багато народних традицій та звичаїв відходять у небуття. Та вишитий рушник і донині відіграє особливу роль у житті українців. Рушник – це символ України, що є предметом гордості нашого народу.

"Рушник у побуті"З давніх-давен український рушник мав не тільки естетичне призначення, але й був неодмінним атрибутом повсякденного життя людей та окрасою їхнього побуту. Жодна важлива подія у житті людей не обходилась без рушників; вони супроводжували людину протягом усього життя як у радості, так і в горі. Це – оберіг, адже у візерунках рушників збереглися прадавні магічні знаки, що несуть у собі захист від усього лихого й нечистого;образи добра і краси та символічне значення кольорів. Тому невипадково рушники вішали (та й досі вішають) на покутті, божницях, вікнах, дверях, вони є невід’ємною частиною різних свят, весіль та інших життєвих подій людей.

"Хліб-сіль"Рушник завжди був, та лишається й тепер, символом гостинності, адже саме на ньому підносять хліб-сіль. В Євангеліє від Івана сказано: «Я – хліб життя. Хто до Мене приходить, не голодуватиме він, а хто вірує в Мене – ніколи не прагнутиме». Мабуть тому українці завжди шанобливо ставилися до хліба і клали хліб тільки на застелений рушником стіл. А ми й тепер вкриваємо кошики із пасками, коли йдемо святити її на Великдень. До речі, рушники використовувалися у церковних обрядах під час богослужінь. 

Саме полотно рушника теж має свою символіку. Це — символ дороги, що означає, з одного боку, світлий початок життя, а з іншого – завершення життєвого шляху. Тому у рушники загортали діток при народженні, бажаючи щасливого життєвого шляху. Мати давала рушника синові у далеку дорогу, щоб не забував про рідну домівку. Також його дарували новобранцям на знак щасливої дороги та швидкого повернення.

Рушники використовували при будівництві хати (ними підіймали сволоки), а потім дарували майстрам.

А традиція перев’язувати подорожні хрести збереглася й до сьогодні. Частенько можна побачити обабіч дороги такі хрести, особливо на Заході країни.

Звичайно, не можливо обійти увагою важливість використання вишитого рушника на весіллі. Та ця тема досить цікава і потребує більш глибокого розгляду. Тому висвітлення цієї теми читайте у моїх наступних статтях.

Успіхів вам!

 

 Поделиться

Опубликовать в Facebook
Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в ЯндексДобавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>